Wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce

23 listopada dzieci z naszej szkoły uczestniczyły w wycieczce do Kopalni Soli w Wieliczce w ramach realizowanego projektu pn. „Aktywne pokolenie – sport szansą na lepsze życie” – współfinansowanego przez Gminę Czchów.

Przejście około 3,5 km trasy turystycznej podziemnymi korytarzami sprawiło im wiele radości oraz pozwoliło przenieść się w czasy XVII kopalni. Szlak prowadzący przez komory i chodniki, które są przesiąknięte historią i autentycznością sprawiały, iż w tym niezwykłym muzeum poczuli się wyjątkowo.

Złoże liczące około 13,5 mln lat posiadające niepowtarzalną budowę geologiczną i różnorodność barw i kształtów wprawiała dzieci w ogromny zachwyt i zdumienie. Opowieści przewodnika ubogaciły wiedzę i przeżycia dzieci i były dopełnieniem ich radości i dumy z osiągniętego celu.

Wykorzystując naszą obecność w Wieliczce obejrzeliśmy także organizowaną przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka  wystawę wyrobów złotnictwa należące do rodów królewskich, carskich i książęcych. Ta, trzeba przyznać, wyjątkowej urody oraz szczególnej wartości wystawa pt. „Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe (XVI-XVIII wiek) z kolekcji Helga Matzke” przedstawia szczególnie rzadkie przedmioty: czarki, kielichy, pucharki, dzbanki, serwisy, naczynia do chłodzenia wina i kieliszków, a ponadto unikatowe pojemniki na sól, w tym wyjątkowy w swym kształcie nef czyli statek.

Atmosfera zwiedzania, jak i sama już podróż w autobusie pozwoliły naszym dzieciom i młodzieży lepiej się poznać i zintegrować. Wszyscy zadowoleni i szczęśliwi wrócili do szkoły, z nadzieją na kolejną podobną wyprawę w siną dal.